Muzyka do tańca

Muzyka do Tanga

Tango argentyńskie - krótka historia

Tango argentyńskie narodziło się w Argentynie i Urugwaju, na gruncie flamenco i habanery. Jest to taniec partnerów, który narodził się na przełomie XIX i XX wieku w Ameryce Południowej w środowisku niewolników. Tango zakłada bliskość między partnerami.

Od lat 30. do połowy lat 50. XX wieku tango przeżywa czasy swojej świetności, w którym w największym stopniu wykształciło swoją etykietę. Zwłaszcza w sposobie proszenia kobiety do tańca, który ogranicza się do kontaktu wzrokowego i skinienia głową. Etykieta ta jest znana pod nazwą cabeceo (skinienie głowy – od hiszp. cabeza – głowa), poprzedzonym miradą (z hiszp. spojrzenie), czyli nawiązaniem kontaktu wzrokowego.

Idziemy na Milongę - Co to jest ronda i co to są tandy?

Minoga, potańcówka tangowa (nie mylić z tangiem milonga).

Co to jest ronda?
Tango na milongach tańczymy po tak zwanej rondzie -  czyli po okręgu w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Ronda może być jedna lub więcej, zależy to od wielkości parkietu. Na każdym torze pary tańczą tylko za i przed sobą, nigdy obok siebie. Pary poruszają się mniej więcej w tym samym tempie, pozostawiając między sobą bezpieczny dystans. Ronda umożliwia tancerzom poruszanie się w przewidywalny sposób. 

Co to jest tanda?
Na milondze utwory są grane w tzw. tandach. Jedna tanda to 3-4 utwory jednej orkiestry lub utworów podobnych do siebie pod względem charakteru. Jeżeli pierwsze tango jest tangiem dynamicznym, możemy spodziewać się, że kolejne również będą dynamiczne. Całą tandę tańczy się z jednym partnerem/partnerką. Między tandami dj gra tzw. cortinę (hiszp. zasłona) – krótki kawałek muzyki o innym charakterze, podczas którego pary schodzą z parkietu i każdy rozgląda się za innym partnerem/partnerką do kolejnej tandy.

Czym różnią się rodzaje tanga

Rodzajów tanga jest wiele. W mocno uogólnionym podziale możemy wyróżnić trzy rodzaje tanga tańczonego na milongach: 
- tango argentyńskie,
- tango milonga,
- tango walc.

Wyróżniamy dwie podstawowe różnice między poszczególnymi rodzajami tanga:

Charakter –  Rytmiczny, energiczny, liryczny oraz dramatyczny. Każda orkiestra ma swoje własne brzmienie w stronę konkretnego charakteru tanga.

Tempo -  Szybsze i wolniejsze oraz mieszane. Słuchając lub tańcząc tango, możecie się spodziewać zmian tempa w obrębie jednego utworu (zwolnienia i przyspieszenia), dzięki którym tango jest ciekawe do interpretacji.

Przygotowaliśmy dla Was play listy na Spotify w podziale na rodzaje tanga. Jeżeli uczycie się tańczyć, możecie wybrać konkretny rodzaj i po prostu tańczyć do skutku 🙂 Miłego słuchania i tańczenia.

Spotify

TANGO ARGENTYŃSKIE

Utwory z tej play listy zatańczcie wszystkimi klasycznymi krokami do tanga i nie tylko. Znajdziecie tu utwory w różnym tempie; szybkim, średnim, wolnym. 

Spotify

TANGO MILONGA

Utwory z tej play listy zatańczcie krokami do milongi. Znajdziecie tu utwory w różnym tempie; szybkim i bardzo szybkim. Bardzo energetyczny rodzaj tanga. Sponsorem milongi są drobne, szybkie kroczki.

Spotify

TANGO WALC

Utwory z tej play listy zatańczcie krokami do walca. Znajdziecie tu utwory w różnym tempie; szybkim i średnim. Tango walc to chyba najbardziej melodyjne tango. Wspaniale się go słucha i tańczy.

Spotify

TANGO SENSUAL

Utwory z tej play listy zatańczcie krokami do tanga. Znajdziecie tu utwory w tempie; wolnym. Tango sensual to bardzo romantyczne utwory tangowe, sprzyjające zmysłowym elementom tańca.

Spotify

TANGO ELECTROTANGO

Utwory z tej play listy zatańczcie różnymi krokami do tanga. Znajdziecie tu utwory w różnym w tempie. Electrotango łączy tradycyjne tango z elementami muzyki pop, electro, house lub jazz.